Szanowni Państwo,
wiem, że trudno jest być rodzicem. Szczególnie wtedy, kiedy chcemy być rodzicem doskonałym. Zdradzę tajemnicę – nie ma doskonałych rodziców. Ale są tacy, którzy szukają rozwiązań, rozwijają swoje rodzicielskie umiejętności, czytają, zadają pytania sobie i innym… Rodzicami stajemy się nie tylko przez sam fakt posiadania dzieci, ale także przez to jak się nimi opiekujemy i jak je wychowujemy. A to bywa skomplikowane.
Chciałabym Państwu przedstawić kilka książkowych podpowiedzi jak lepiej rozumieć dziecko i jak mu pomóc rozwijać swój własny potencjał. Może się przydadzą? Okażą się „strzałem w dziesiątkę”? A może zachęcą do dalszych poszukiwań?
Żadna książka nie jest receptą. A nawet jeżeli jest, to nie zawsze pasuje do naszego dziecka i naszej rodziny. Dowiemy się o tym, kiedy sprawdzimy. Zasada jest jedna: Jeżeli coś działa i sprawia, że czujemy się ze sobą lepiej, róbmy tego więcej. Jeżeli nie działa – zmieńmy taktykę.
- Faber Adele, Mazlish Elaine, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.
- Faber Adele Mazlish Elaine, Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały.
- Faber Adele, Mazlish Elaine, Rodzeństwo bez rywalizacji.
- Kozak Agnieszka, Marcin Rzeczkowski, Bielecki Robert, Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie.
- Szulc Joanna, Kochaj i pozwól na bunt. Jak towarzyszyć nastolatkom w dorastaniu.
- Romanowska Krystyna, Nastolatki na krawędzi.
- Chelsea Conaboy, Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa.
- Kozak Agnieszka , Wasilewski Jacek, Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie.
- Blakemore Sarah-Jayne, Sekretne życie mózgu nastolatka.
- Agata Bator-Mysłek, Agnieszka Szczygieł, Aleksandra Sileńska i in., Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi?
- Czechowska Zyta, Marcela Mikołaj, Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.
Miłego zgłebiania wiedzy 🙂
Beata Zięba-Kołodziej
psycholog szkolny