Miło nam poinformować, że Jakub Brzyszcz uczeń klasy VIII b znalazł się w gronie 17 uczniów, którzy zakwalifikowali się do eliminacji ustnych VI Olimpiady Historycznej Juniorów. Eliminacje ustne odbędą się w sobotę 14 grudnia 2024 r. w siedzibie Dwujęzycznego Liceum Uniwersyteckiego w Rzeszowie. O kwalifikacji do Etapu Centralnego decyduje suma punktów uzyskanych z eliminacji pisemnych i ustnych. Do eliminacji centralnych Komitet Okręgowy kwalifikuje 4 osoby z najwyższymi wynikami. Może jednocześnie typować dodatkowych kandydatów do eliminacji centralnych (warunkiem jest uzyskanie co najmniej 80 punktów.) Ale o kwalifikacji dodatkowo typowanych kandydatów decyduje ostatecznie Komitet Główny OHJ.
Ten etap konkursu został poprzedzony pisemnymi eliminacjami okręgowymi, które odbyły się 29 listopada 2024r. w Rzeszowie. Eliminacje okręgowe w części pisemnej polegały na rozwiązaniu testu obejmującego zadania z całej podstawy programowej historii dla szkoły podstawowej:
- zadania w teście miały charakter otwarty i zamknięty;
- za cały test można było otrzymać 50 punktów (za każdą epokę po 10 punktów);
- na rozwiązanie testu przeznaczono 90 minut.
Eliminacje okręgowe w części ustnej będą polegały na:
- ustnym zaprezentowaniu przez uczestnika jednego z zagadnień podanych poniżej (maksymalny czas wystąpienia to 5 minut), uczestnik samodzielnie wybiera interesujące go zagadnienie;
- odpowiedzi na stawiane przez członków komisji pytania związane z przedstawionym przez uczestnika zagadnieniem;
- rozmowie z komisją na temat dwóch lektur wybranych przez uczestnika z wykazu opublikowanego na stronie internetowej Olimpiady.
Za odpowiedzi w części ustnej można będzie otrzymać 50 pkt.
Zagadnienia na eliminacje ustne:
- Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie
- Kobiety średniowiecza w Polsce – królowe, święte, matki następców tronu, polityczki. Wybierz maksymalnie 3 postaci.
- Wybitni hetmani wielcy koronni oraz ich sukcesy i porażki. Wybierz maksymalnie 3 postaci.
- Walka zbrojna czy współpraca z zaborcą – dylematy Polaków pod zaborami II RP – blaski i cienie
Zagadnienia należy opracować w oparciu o dostępne podręczniki, ale można również wykorzystać dodatkową, dowolnie wybraną literaturę. Ucznia przygotowuje Pan Edward Kwapisz.