Ahoj przygodo !
Z uśmiechem na twarzach, 7 czerwca o 4.00 na dworcu PKP w Grębowie rozpoczęliśmy naszą podróż do Trójmiasta. Po przesiadce w Rzeszowie, do pociągu Pendolino już o 13.00 byliśmy na dworcu Gdańsk Główny. Musimy tu podziękować Panu Wójtowi Kazimierzowi Skóra, który dofinansował naszą podróż pociągiem, co znacznie obniżyło koszty wycieczki. Po szybkim zakwaterowaniu, kupiliśmy bilety na statek, którym popłynęliśmy na Westerplatte, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć Pomnik Obrońców Wybrzeża i pozostałości po dawnych umocnieniach. Dzień zakończyliśmy spacerem wzdłuż Motławy i kolacją w pizzerii nad jej brzegiem.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem który opowiedział nam o historii i architekturze Starego Gdańska. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od zabytkowej Poczty Gdańskiej, by dalej spacerem po Długim Targu, odwiedzić Fontannę Neptuna, Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa. Następnie przejechaliśmy tramwajem do dzielnicy Oliwa. Tu, zobaczyliśmy Park Oliwski oraz Katedrę Oliwską, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Spacer po pięknych ogrodach był doskonałą okazją do szybkiego odpoczynku, gdyż kolejne atrakcje nie mogły czekać dłużej. Zjedliśmy obiad i SKM przejechaliśmy do Sopotu. Tam zwiedziliśmy słynne molo oraz Krzywy Domek. Mieliśmy czas na spacer po Monciaku – głównej ulicy Sopotu, a także relaks na plaży i moczenie zmęczonych nóg w Bałtyku.
W trzecim dniu, po śniadaniu odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Uczniowie mogli zobaczyć liczne eksponaty i multimedialne prezentacje, które ukazały tragiczne losy ludzi podczas wojny.
Przeszliśmy na dworzec PKP, w którym byliśmy chyba najczęściej w trakcie naszego pobytu:), by SKM przejechać do Gdyni. Tam Skwerem Kościuszki dotarliśmy do Alei Statków Pasażerskich, zwiedzimy OPR BŁYSKAWICA. Spacerem Bulwarem Nadmorskim dotarliśmy do Muzeum Marynarki Wojennej. Zjedliśmy pyszny obiad i wróciliśmy na plażę by odpocząć i poleniuchować. Chłopcy pograli w piłkę, a dziewczyny miały czas na oryginalne selfie. Ostatni raz rzuciliśmy okiem na morze, zjedli kręcone lody i z żalem pożegnaliśmy Gdynię.
Ostatni dzień naszego pobytu – pakowanie, śniadanie i Europejskie Centrum Solidarności. Interaktywne wystawy przybliżyły nam historię ruchu Solidarność i jego wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce i Europie. Nasz hotel był blisko muzeum, wróciliśmy po bagaże, by wyruszyć pociągiem w drogę powrotną. Całe szczęście, że mieliśmy jeszcze trochę czasu by zjeść szybki obiad, bo droga do domu daleka. Na dworcu w Stalowej Woli, czekali już stęsknieni rodzice, którzy zabrali uczestników do domów.
Czterodniowa wycieczka do Trójmiasta była niezwykle udana i pełna wrażeń. I choć wyjeżdżaliśmy i wracaliśmy w deszczu, to słońce dopisywało nam przez cały pobyt. Uczniowie mieli okazję poznać historię i kulturę Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, a także spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek. Dzięki różnorodnym atrakcjom i zróżnicowanemu programowi, każdy znalazł coś dla siebie. Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników, a zdobyta wiedza i doświadczenia będą cennym elementem edukacji i rozwoju.
Joanna Nieradka