Poznanie kulturalnego dziedzictwa stolicy Polski oraz głównych atrakcji turystycznych.
Dzień 1:
W dniu 13 maja udaliśmy się w podróż do Warszawy z grupą 36 licealistów z klasy I i II. Spotkaliśmy się z przewodnikiem przy Kolumnie Zygmunta gdzie podziwialiśmy odbudowany Zamek Królewski. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Starego i Nowego Miasta. Spacerując po urokliwych uliczkach, podziwialiśmy zabytkowe kamienice, malowniczą Archikatedrę św. Jana, mury miejskie, Rynek Starego Miasta, pomniki Małego Powstańca i Syrenki Warszawskiej. Następnie przeszliśmy Traktem Królewskim (m. in. Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, kościół św. Krzyża) do Grobu Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, co było wzruszającym i uroczystym doświadczeniem. Kolejnym punktem były odwiedziny imponującego Muzeum POLIN. Miejsce to poświęcone jest historii i kulturze Żydów polskich. Bogata ekspozycja muzealna oraz interaktywne wystawy pozwoliły nam zgłębić fascynującą historię tej społeczności. To był ostatni punkt naszego zwiedzania w pierwszym dniu pobytu w stolicy. Przejechaliśmy poza Warszawę i zakwaterowaliśmy się w Zajeździe pod Bażantem.
Dzień 2:
Drugiego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy poranek eksplorując interaktywne wystawy, ucząc się poprzez zabawę i doświadczanie nauki w praktyce. Po prawie trzygodzinnym pobycie w świecie nauki udaliśmy się do pałacu w Wilanowie. Wizyta w pałacu króla Jana III Sobieskiego, jego rezydencji królewskiej z pięknymi ogrodami przeniosła nas do sarmackich czasów, gdzie poznaliśmy historię polskiego baroku i życie dworskie w XVII i XVIII wieku. Po przedarciu się przez liczne korki uliczne, odwiedziliśmy monumentalny Stadion Narodowy, symbol sportowych osiągnięć Polski, gdzie mogliśmy podziwiać jego architekturę. Przebyliśmy „Trasę Piłkarza”, w czasie której zobaczyliśmy szatnie, trybuny i całe zaplecze stadionu.
Dzień 3:
Ostatniego dnia wycieczki poznawaliśmy historię bohaterskich czynów „Szarych Szeregów”, zwiedzając szlak poświęcony ich pamięci. Pierwszym miejscem był Cmentarz Powązkowski, miejsce wiecznego spoczynku bohaterów i autora „Kamieni na szaniec”. Zwiedzaliśmy muzeum przy Alei Szucha, Pawiak, Arsenał, Plac Unii Lubelskiej, Ogród Saski. Na zakończenie wizyty w stolicy udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki i wjechaliśmy na XXX piętro, skąd mieliśmy okazję podziwiać panoramę Warszawy. Po zwiedzaniu Pałacu Kultury i Nauki, przeszliśmy się do centrum handlowego „Złote Tarasy” na posiłek i zakup pamiątek. Wycieczka do Warszawy dostarczyła nam nie tylko wrażeń turystycznych, ale również pozwoliła zgłębić bogatą historię i kulturę stolicy Polski.
Wyjazd został zorganizowany przez Panie wych. Annę Ataman – Derbot, Lucynę Skórę oraz Zuzannę Szymulę.