W dniu 25.04.2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas VII, VIII SP na temat: „Uzależnienie od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych i portali społecznościowych” oraz warsztaty dla uczniów klas II, III LO o tematyce” Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze, narkotyki”, które przeprowadziła Pani Zofia Kozieł specjalistka z Polskiego Centrum Profilaktyki. Warsztaty zostały w pełni sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Warsztaty dla klas siódmych oraz ósmych miały na celu uświadomienie uczniom zagrożeń jakie wynikają z nadużywania Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych oraz nauczenie ich zarządzania czasem spędzanym przed komputerem. Uczniowie podczas warsztatów zrozumieli, czym jest uzależnienie od Internetu i komputera oraz jak się objawia. Zostali uświadomieni, jakie zagrożenia wynikają z nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego i komputera. Zdobyli umiejętność rozróżnienia pożytecznego od bezużytecznego spędzania czasu przed komputerem. Nabyli wiedzę, gdzie należy się zgłosić na wypadek problemu z nadużywaniem Internetu.
Celem warsztatów profilaktycznych dla klas licealnych było przekazanie informacji na temat zachowań ryzykownych, które często występują u współczesnej młodzieży. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z negatywnym działaniem alkoholu na organizm człowieka, z pojęciem zatrucia alkoholowego. Poznali również definicję uzależnienia oraz jego objawy. Uczniowie poprzez rozmowę i pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych. Zwrócono uwagę na fakt, że młodzi ludzie bardzo szybko uzależniają się od substancji psychoaktywnych. Wyjaśniono, czym jest uzależnienie i jak się objawia. Uczestnicy zostali zapoznani również z problemem uzależnienia od narkotyków i dopalaczy. Dowiedzieli się, jakie pułapki czyhają na nich w kontakcie z narkotykami i dopalaczami. Dowiedzieli się, że narkotyki nie dają mocy, one moc zabierają. Spotkanie było okazją do rozmowy o tym dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze i narkotyki.
Uczniowie pracowali metodami aktywnymi: praca indywidualna i grupowa, burza mózgów. Prowadząca inspirowała dzieci do własnych przemyśleń, weryfikowania posiadanych przekonań oraz samodzielnego stawiania pytań: Jak samemu chronić się przed uzależnieniem? Jak można pomóc osobie uzależnionej będąc kolegą czy członkiem rodziny?
Pedagog
Elżbieta Tryk
Diana Drach