„MAM AUTYZM.
MNIE SIĘ NIE LECZY.
MNIE SIĘ UCZY, JAK ŻYĆ W ŚWIECIE, W KTÓRYM NIE DO KOŃCA PASUJĘ.
TERAPIE SĄ MOJĄ NAUKĄ…”
Dnia 05.04.2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z okazji przypadającego na dzień 02 kwietnia „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. Od wielu lat naszą solidarność z osobami autystycznymi podkreślamy poprzez kolor niebieski pod różną postacią. Niebieskim kolorem podświetlanych jest wiele ważnych budynków w Polsce, wybieramy niebieskie ubrania i dekorujemy pomieszczenia. Oprócz symboli zewnętrznych, osobom ze spektrum autyzmu każdy z nas okazuje wiele cierpliwości, zrozumienia oraz poczucia przynależności do grupy. W związku z tym zabawy integrujące w naszej szkole obejmowały zespoły klasowe, które na co dzień funkcjonują z rówieśnikami z ASD.
Celem warsztatów było przybliżenie uczniom świata widzianego oczami dziecka autystycznego. Warsztaty składały się z dwóch części: edukacyjnej ( projekcja filmów) oraz praktycznej ( integracja grupowa) w postaci różnorodnych aktywności, takich jak:
- ścieżka sensoryczna – stymulowanie zmysłów
- tor przeszkód – rozwój ruchowy dziecka
- rzuty z piłkami – zmniejszenie napięcia nerwowego
- masaż relaksacyjny- zmniejszenie napięcia nerwowego
- zabawy pobudzające smak i węch – rozwijanie receptorów
- zabawy na odgadywanie ukrytych przedmiotów – różnicowanie bodźców dotykowych
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem uczestnicząc we wspólnych zabawach, towarzyszyła temu wydarzeniu miła i przyjazna atmosfera. Śmiech i radość w oczach dzieci to najpiękniejszy widok, którego tak brakuje w obecnym świecie. Zwieńczeniem zakończenia warsztatów i pozostawienia pamiątki było odciśnięcie kciuka wewnątrz niebieskiego serca na plakacie. Symbolizuje to jedność, integrację, szacunek dla dzieci z autyzmem. Wszyscy uczestniczy otrzymali słodką niespodziankę. Warsztaty zostały przygotowane przez nauczycieli wspomagających na co dzień proces dydaktyczny Panią: Joannę Kozieł, Jolantę Nieradkę, Dominikę Rutynę, Iwonę Rychlak.
OSOBY Z AUTYZMEM SĄ WŚRÓD NAS – TAK SAMO WAŻNI, TAK SAMO RÓWNI, TAK SAMO CIEKAWI ŚWIATA.