W dniu 23 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w corocznej akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ten sposób oddaliśmy hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej oraz pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Symbolem pamięci o powstańcach stał się żółty żonkil – kwiat, który co roku w tym dniu przypinają sobie tysiące osób w Polsce i na świecie. Uczniowie naszej szkoły również przygotowali papierowe żonkile, które rozdawali wśród społeczności szkolnej, jednocześnie opowiadając o znaczeniu tego symbolu. W ramach akcji uczniowie uczestniczyli również w lekcjach historii poświęconych tematyce Holokaustu, powstania w getcie warszawskim oraz historii warszawskich Żydów. Starsze klasy obejrzały także specjalnie przygotowane przez Muzeum POLIN filmy edukacyjne oraz wzięły udział w dyskusjach na temat pamięci, odwagi i solidarności. Udział w akcji „Żonkile” to dla nas ważna lekcja historii i empatii – to okazja, by pielęgnować pamięć o wydarzeniach, które ukształtowały współczesny świat, oraz kształtować postawy szacunku i tolerancji wobec innych.
Monika Chowicka



