Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzimy 31 maja. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia, a jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem społeczny, czyli palenie papierosów i używanie wyrobów nikotynowych. Jest to też okazja, by dowiedzieć się więcej o szkodliwości i konsekwencjach zdrowotnych palenia tytoniu. Celem święta jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu oraz kształtowanie zachowań antytytoniowych. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do młodych ludzi, ponieważ skutki palenia zwłaszcza w młodym wieku są destrukcyjne i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia nastolatków. Warto zatem już od najmłodszych lat kształtować w dzieciach zdrowy styl życia, w którym nie ma miejsca na papierosy oraz kierować szereg działań profilaktycznych mających na celu zniechęcenie dzieci i młodzieży do palenia. Bardzo ważne są także wzorce przekazywane dzieciom przez rodzinę – kiedy rodzice palą, a dziecko obserwuje rytuały palaczy od wczesnego dzieciństwa istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości również sięgnie po papierosa i będzie powielać nawyki opiekunów. Nie jest to jednak regułą.
Powszechne używanie wyrobów nikotynowych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego – szczególnie dla dzieci i młodzieży. Rynek oferuje wiele różnych produktów, w tym: papierosy tradycyjne, papierosy ręcznie skręcane, e-papierosy, tytoń podgrzewany, fajki tradycyjne, fajki wodne i woreczki nikotynowe.
W ostatnich latach bardzo popularne wśród młodzieży stały się e-papierosy. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich dzieci sięgają po te produkty, bo często przypominają pendrive’y, długopisy, kosmetyki czy inne gadżety.
Wbrew popularnym mitom, e-papierosy nie są bezpieczne. W większości zawierają nikotynę – silnie uzależniającą substancję, która wpływa negatywnie na rozwijający się mózg nastolatka. W ich składzie znajdują się również szkodliwe substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, obniżenie odporności, a także zaburzenia koncentracji i nastroju.
Również w naszej szkole odbyły się pogadanki na lekcjach wychowawczych. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka okolicznościowa ukazująca zgubne skutki palenia papierosów.