Dnia 16 października 2018 roku odbyła się wycieczka do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz do Rezerwatu Przyrody „Krzemionki”. Uczniowie klas V b, VI a oraz VI b wraz z opiekunami panią Aliną Wójcik i panią Zuzanną Szymulą uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, w czasie których samodzielnie lepili porcelanowe róże a następnie zwiedzali pod okiem przewodnika swoistą kopułę czasu, jaką jest kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Wycieczka ta dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń oraz poszerzyła ich wiedzę z zakresu produkcji porcelany oraz historii wydobywania krzemienia pasiastego. Uczniowie mogli podziwiać wspaniałą współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany oraz obejrzeć film w ogromnym, starym, oryginalnym piecu do wypiekania porcelany. Zapoznali się również z kolekcją obrazów ogniem malowanych profesora Lubomira Tomaszewskiego projektanta ceramiki oraz artysty rzeźbiarza uhonorowanego jednym z najważniejszych medali w dziedzinie kultury: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wizyta w pradziejowej kopalni krzemienia okazała się równie interesująca. Licząca około 1,5 km trasa turystyczna prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń oraz hałdy górnicze składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5 000 lat. Specjalnie przygotowana podziemna trasa kopalni umożliwiła uczestnikom nie tylko obejrzenie świetnie zachowanych wyrobisk, lecz również zapoznanie z topografią terenu. Jestem pewna, że pamiątki w postaci własnoręcznie ulepionych róż oraz pięknych przynoszących szczęście krzemieni pasiastych będą długo przywodzić na myśl ten niezapomniany październikowy dzień.