W dniach 14-18 maja 2018 r. grupa 47 uczniów  naszej szkoły uczestniczyła  w 5 – dniowej Zielonej Szkole, zorganizowanej przez  p. Beatę Urbaniak, a w opiece nad uczniami pomagały jej panie:  Alina Wójcik i Elżbieta Idec.  Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku Wczasowym w Sidzinie – pięknej, górskiej miejscowości położonej  w Beskidzie Wysokim  o ogromnych  walorach klimatycznych, turystycznych i krajobrazowych. Celem wyjazdu, oprócz nauki i zabawy, było zdobycie nowych wiadomości  i umiejętności  poprzez aktywny kontakt ze środowiskiem społecznym, przyrodniczym i kulturalnym.  Taki właśnie wyjazd, połączony z aktywnym wypoczynkiem  na świeżym , górskim powietrzu, pozytywnie wpływa na ogólny rozwój osobowości dziecka, jego sprawność fizyczną  i ogólny stan zdrowia.  Tak więc nasi uczniowie mieli  okazję zobaczyć wiele urokliwych zakątków małopolski, uczestnicząc w licznych wycieczkach  pieszych i autokarowych. Na długo zapamiętają  zapewne spływ Dunajcem z wizytą w  Pienińskim Parku Narodowym i spacer po Szczawnicy oraz przejście jednym z najpiękniejszych w Polsce Wąwozem Homole, które  wywarły duże wrażenie.  Również  wyjazd do Rabki Zdroju, nazywanej też: „Miastem Dzieci Świata”, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu pt.: „Brzydkie kaczątko” w Teatrze Lalek „Rabcio”☺, z  przejazdem  do Chabówki, gdzie  zwiedzaliśmy  z przewodnikiem  niezwykle ciekawy Skansen Taboru Kolejowego, funkcjonujący w strukturze PKP Cargo .Oglądaliśmy tam lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne, wagony, pługi śnieżne czy żurawie kolejowe. Zwiedzanie skansenu, jak również wizyta w pasiece pszczelej, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji na temat znaczenia i roli pszczół w przyrodzie oraz w prezentacji i degustacji produktów związanych z życiem pszczół: różnych rodzajów miodów, wosku i kitu pszczelego, stanowiły duże przeżycie dla dzieci.  Także udział w różnego typu warsztatach edukacyjnych, jak malowanie na szkle, czy własnoręczne wykonywanie biżuterii z drewnianych koralików było dla uczestników Zielonej Szkoły nie lada przeżyciem.  Pokaz mody, ognisko, zabawy towarzyskie, dyskoteka i liczne konkursy z nagrodami (jak  wybór królowej i króla balu, konkurs plastyczny czy czystości) były również dodatkową atrakcją wyjazdu. Dopełnieniem tygodniowego , aktywnego wypoczynku, były liczne spacery szlakami turystycznymi ( Krupowy Groń), ścieżkami przyrodniczymi,  czy też wizyta w największym w Polsce „Parku Rozrywki „Energylandia”, zlokalizowanym w miejscowości Zator , gdzie nasi uczniowie w 4 strefach: Bajkolandia, Strefa familijna , Strefa ekstremalna, Water Park i dodatkowych 20 grach  i zabawach interaktywnych, 4 scenach widowiskowych (dwa teatry i dwa amfiteatry), nowoczesnym kinie 7D- czerpali z radości życia. Na pewno wyjazd ten, w czasie którego nasi uczniowie  jeszcze bardziej się ze sobą zżyli, wiele się nauczyli, zobaczyli i zwiedzili,  na długo pozostanie w  ich sercach i pamięci.  Wszystko co dobre…, szybko się kończy i tak minął nam ostatni dzień pobytu na Zielonej Szkole ,więc udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Był to dla nas niezapomniany tydzień, pełen miłych wrażeń, w którym  poznawaliśmy piękno Beskidów i Pienin. Nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie, lepiej poznaliśmy się wzajemnie. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom i wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasz  wyjazd finansowo i sprawili, że pobyt w Sidzinie obfitował w tak wiele niesamowitych atrakcji.                                

Uczniowie ZSO Grębów