Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie obdarowują się kartkami, wierszami i słodkościami  wyznając sobie w ten sposób uczucia. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Św. Walenty słynął między innymi z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców). Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. W XIX w. takie liściki uważano za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości.

Ten magiczny i radosny dzień również uczniowie Szkoły Filialnej w Zapoledniku postanowili uczcić organizując „pocztę walentynkową”.  To doskonała okazja, aby wyznać miłość swojej sympatii, a co ważne można to zrobić anonimowo. Ta niecodzienna poczta cieszyła się dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów. Do specjalnie przygotowanego i ozdobionego pudełka z napisem: „Poczta walentynkowa” uczniowie przez cały tydzień mogli wrzucać  swoje „liściki miłosne”. Zostały one przekazane specjalnym posłańcom- listonoszom, którzy w Dzień Świętego Walentego   rozdawali je w poszczególnych klasach, budząc wiele emocji wśród obdarowywanych. Dzień ten był pełen wrażeń, zabawy i oczywiście pełen miłości, ale jak w każdej regule są wyjątki tak też i tutaj, znalazły się osoby, które pomimo radości tego święta pozostały smutne- nie otrzymały  tego na co czekały.  Podczas „walentynek”  warto podkreślić wagę życzliwości wobec siebie nawzajem. Jest to świetna okazja do świętowania miłości, przyjaźni i życzliwości.