Maria Żaczek – uczennica klasy III/c gimnazjum    (ubiegłoroczna laureatka wojewódzkiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”) zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów, który odbędzie się w marcu 2018 roku w Warszawie. Olimpiada Historyczna organizowana jest od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne  przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W roku szkolnym 2016/2017 po raz pierwszy do olimpijskich zmagań zaproszono gimnazjalistów. Organizatorzy dołożyli starań, aby olimpiada różniła się od innych konkursów historycznych, dlatego – oprócz rzetelnej wiedzy merytorycznej – uczestnicy mogli w trakcie eliminacji zaprezentować umiejętności związane z pisaniem prac historycznych oraz własne przemyślenia na temat wybranych lektur historycznych. Pierwszy etap obejmował eliminacje ustne i napisanie pracy badawczej na wybrany temat. Marysia podjęła się napisania pracy na temat  „Kształtowanie się demokracji szlacheckiej Polsce”. W listopadzie ogłoszono wyniki kwalifikacji do II etapu. Nasza uczennica znalazła się w grupie 16 uczniów, których zaproszono na część pisemną. Odbyła się ona w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale to nie koniec sukcesu! Jako jedna z trzech osób zakwalifikowała się do części ustnej, która odbyła się  w piątek  8 grudnia  i tym samym wywalczyła udział w finale ogólnopolskim konkursu. Tytuł laureata lub finalisty daje przywilej zwolnienia z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły, jak i samej uczennicy. Ponadto przed Marysią jeszcze finał wojewódzki konkursu przedmiotowego z historii organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Marysia przygotowuje się do wszystkich konkursów historycznych pod kierunkiem nauczycielki historii – pani  Izabeli Pędziwiatr.