Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy 

Witam Was bardzo serdecznie na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022. Minęły wakacje, czas wielu wrażeń i wypoczynku. Mam nadzieję, że macie mnóstwo związanych z nimi pięknych wspomnień. Przed Nami kolejne dziesięć miesięcy nowych zadań i doświadczeń, a zarazem kolejny etap osobistego  rozwoju. Każdy rok to duże wyzwanie, zarówno dla Was, uczniów, jak i dla nas, pedagogów i rodziców. Szkoła stawia przed Wami różne zadania, czasem łatwiejsze, a czasem trudne. Będziecie nabywać  wiedzę i umiejętności  celem przygotowania się do  dorosłości, do życia w społeczeństwie. W nowym roku szkolnym życzę, Wam by nauka była udaną przygodą edukacyjną, zapewniającą mądre poznawanie świata i rozwijanie własnych talentów. Niech czas spędzony w naszej szkole zaowocuje zdobywaniem wiedzy, dobrymi ocenami, ciekawymi zajęciami realizowanymi w przyjaznej, pełnej życzliwości atmosferze. Niech tym zajęciom towarzyszą wspaniałe relacje, które zaprocentują trwałymi przyjaźniami. Bardzo  ciepłe słowa i życzenia kieruję do uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają progi  naszej szkoły. Oczywiście mam na myśli uczniów klas czwartych szkoły podstawowej jak również młodzież I klasy licealnej. Niech radość życia  i entuzjazm będą z Wami  podczas całej drogi  szkolnej  na którą dzisiaj wkraczacie. Wiem, że ten dzień jest dla was wyjątkowy. To, co zupełnie nowe, nieznane, zawsze wywołuje różne emocje. Pamiętajcie,  że jesteśmy z Wami a  wychowawcy zadbają o to by zapoznać    Was  z  koleżankami,  kolegami oraz szkołą. Mogę zapewnić was, że po kilku dniach odnajdziecie się tu jak we własnym domu. Możecie liczyć na wsparcie zarówno ze strony nauczycieli  jak i wszystkich pracowników Szkoły oraz starszych kolegów. Przytoczę w tym miejscu  słowa kardynała Wyszyńskiego, którego beatyfikację będziemy przeżywać we wrześniu, który powiedział że ,,Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa.”   Uśmiechajcie się i patrzcie na nas życzliwie. My zapewniamy, że będziemy stać́ na straży uśmiechu naszych uczniów, w końcu „kiedy śmieje się̨ dziecko, śmieje się̨ cały świat” (J. Korczak). Pragnę podkreślić również, że będzie to szczególny rok dla najstarszych uczniów – maturzystów i ósmoklasistów, którym kończy się pewien etap  życia i czekają ich egzaminy. Droga młodzieży, przed Wami rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość – ta najbliższa, ale i ta dalsza. Życzę nam wszystkim, aby rok szkolny 2021/2022 obfitował w radosne chwile, sukcesy i zadowolenie  oraz wiele atrakcji, które dają radość i dobrą zabawę. Nauczycielom i pracownikom życzę, aby Państwa zaangażowanie i profesjonalizm w nauczaniu, wychowaniu i codziennych czynnościach był źródłem satysfakcji i spełnienia zawodowego. Rodzicom życzę przede wszystkim optymizmu, nadziei, cierpliwości  i  powodu do dumy ze swoich pociech. Mam nadzieję, że czeka nas wspólna bezpieczna podróż po ścieżkach i zakamarkach wiedzy. Oparciem  w tym czasie niech będą  nam słowa księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy  i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Rozpoczynający  się rok szkolny, ze względu na panującą pandemię, wymaga od nas odpowiedzialnego zachowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani bezwzględnie przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Od stopnia naszej odpowiedzialności i samodyscypliny zależeć będzie zdrowie  nasze i innych.  Nowy rok szkolny uważam za rozpoczęty!

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. prof. Stanisława Bąka

w Grębowie

KRYSTYNA KOZIEJA