W pierwszy dzień wiosny od zarania dziejów ludzie urządzali święta ku czci nadchodzącej wiosny, która symbolizowała życie. Jednym z głównych obrzędów powitania wiosny, było topienie kukły zwanej Marzanną. W niektórych rejonach tradycja ta polegała na paleniu Marzanny lub jej zakopywaniu. Od kilkudziesięciu lat polscy uczniowie pierwszego dnia wiosny obchodzą dzień wagarowicza. Tego dnia szkoły organizują zabawy dla uczniów, którzy i tak uciekliby z lekcji. Nauczyciele starają się, aby 21 marca lekcje były lżejsze lub zamiast nich organizują uczniom inne atrakcje. W naszej szkole uczniowie klas IV – VIII oraz licealiści mieli za zadanie przebrać się w ubrania ze „Starej szafy”, zaś uczniowie klas I – III losowali kolory, w jakich dzisiaj przyszli ubrani do szkoły. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością – pojawili się w mundurach wojskowych, strojach z XIX wieku, niektórzy przebrani byli za agentów brytyjskiego wywiadu. Dzień upłynął w wesołej atmosferze.