11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość mocno wpisywała się w codzienność tych, którzy pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego. Z tego powodu byli często szykanowani, aresztowani, prześladowani. Proces odzyskania niepodległości naznaczony był też trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijali z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę. Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11-go listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem. 11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
W związku z tak uroczystym świętem z inicjatywy SU ZSO i jego przewodniczącej Marysi Żaczek w naszej szkole powstał chór, który przygotowali koncert pieśni patriotycznych. Do śpiewania zgłosili się uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.
Młodzież zaśpiewała następujące utwory: „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, Wojenko”, „Rota”, „Marsz Polonia”, „Szara Piechota”, „Legiony”, „Żeby Polska”, „O mój Rozmarynie”. Podsumowaniem koncertu był występ Adama Barnasia, który z wielkim zaangażowaniem wykonał utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
Zgodnie z prośbą pani minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej nasza szkoła włączyła się także w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Świętujemy Niepodległą, bijemy rekord”. W dniu 9 listopada o godzinie 11.11,  tak jak wszystkie szkoły na terenie całej Polski, które przyłączyły się do akcji, odśpiewaliśmy cztery zwrotki  naszego hymnu państwowego „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Przygotowaniem uroczystości zajęli się Anna Ataman-Derbot, Halina Czerniec, Edward Kwapisz, Izabela Pędziwiatr, Grażyna Szwed.