W dniach 6-10 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbędzie się kolejna edycja Maratonu Pisania Listów. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej inicjatywie. W tym roku nasza szkoła będzie pisać w imię następujących osób: Zhang Zhan, Imoleayo Micheal, Mikita Zalatarou.

Podczas tegorocznego Maratonu 2021 będziemy pisać w sprawie w/w osób, których prawa człowieka zostały złamane. Pomóżcie – każdy list ma ogromne znaczenie.

Maraton Pisania Listów to globalna inicjatywa wystosowywania apeli listownych i wyrazów solidarności organizowana przez Amnesty International. Akcja polega na odręcznym pisaniu listów adresowanych do szefów rządów w krajach, gdzie nie są przestrzegane prawa człowieka. Można stanąć w obronie więcej niż jednej osoby. Organizatorami akcji jest klasa VIII b SP.

Zhang Zhan – Kiedy w Wuhanie wprowadzono lockdown, Zhang Zhan była jedną z nielicznych dziennikarek i dziennikarzy obywatelskich informujących o rozwoju kryzysu związanego z Covid-19. Chcąc poznać prawdę, udała się tam w lutym 2020 r. Informowała w mediach społecznościowych o zatrzymywaniu niezależnych reporterów i reporterek i nękaniu rodzin osób chorych na koronawirusa. W rezultacie, by ją uciszyć, zatrzymano ją i skazano nacztery lata więzienia.

Imoleayo Micheal – był jednym z młodych ludzi, którzy w październiku 2020 roku wyszli na ulice Nigerii. Protestowali przeciwko the Special Anti-Robbery Squad [oddział specjalny policji utworzony w 1992 roku w celu zwalczania napadów i rabunków] – czy też SARS – jednostce policyjnej znanej z brutalności. Ten młody programista komputerowy
promował protesty w mediach społecznościowych, używając hashtagu #EndSARS [#zlikwidowaćSARS]. Dwa tygodnie później uzbrojeni mężczyźni zabrali go z domu i trzymali w podziemnej celi przez 41 dni. Postawiono mu fałszywe zarzuty, za które grozi mu wyrok kilkuletniego więzienia.

Mikita Zalatarou – Czekał na przyjaciela, gdy został wciągnięty w tłum protestujących i tak zaczął się jego koszmar. W ciągu 24 godzin policjanci aresztowali 16-latka w jego domu i oskarżyli o rzucenie koktajlu Mołotowa w stronę dwóch funkcjonariuszy. Zamknęli go i najpewniej torturowali. Mimo braku dowodów Mikita – cierpiący naepilepsję – został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Już teraz dziękujemy za zaangażowanie! Zachęcamy również do
odwiedzenia strony https://maraton.amnesty.org.pl/