Dnia 29 września 2017 roku  klasa III c gimnazjum udała się wraz z wychowawczynią p. Beatą Urbaniak na jednodniową wycieczkę szkolną do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Celem wyjazdu była popularyzacja problematyki prawnej wśród młodzieży szkolnej, zapoznanie jej z podstawowymi zasadami, rządzącymi salą sądową. Program lekcji objął również  oprowadzenie po sądzie i krótkie spotkanie z sędzią.

Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć oraz osobiście uczestniczyć w  rozprawie karnej oraz dowiedzieć się, jakie role procesowe pełnią obrońca i oskarżyciel publiczny, jak zachowuje się na sali rozpraw oskarżony oraz poznać jego prawa.

Anna Maria-Wesołowska i rozprawy, które prowadzi w telewizji, mają niewiele wspólnego z prawdziwymi procesami – mówi jeden z uczniów klasy III c. – Na szklanym ekranie więcej jest humoru. Oskarżeni i świadkowie krzyczą na siebie, wyzywają się, a na prawdziwej sali sądowej panuje spokój. Oskarżeni też są jakby bardziej przerażeni, niż ci z telewizji. „To była lekcja życia”, „Mamy nauczkę na całe życie” – to najczęstsze komentarze po lekcji wychowawczej na sądowej sali. Następnie dla ostudzenia emocji i wyciszenia wrażeń wszyscy udali się na ciepły posiłek i herbatkę do McDonalds’a.
Wycieczka do Tarnobrzega wszystkim bardzo się podobała, było emocjonująco i ciekawie!