W dniach 2 – 4 marca 2018 r. uczennica klasy trzeciej gimnazjum Marysia Żaczek uczestniczyła w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów. Konkurs organizowany jest przez  Polskie Towarzystwo Historyczne przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Nasza uczennica reprezentowała województwo podkarpackie jako jedna z trzech osób, wyłonionych w trakcie eliminacji okręgowych, które zostały przeprowadzone  na  Uniwersytecie Rzeszowskim. Finał Olimpiady odbył się w Warszawie na Uniwersytecie Warszawskim.
Uroczystość zakończenia i podsumowania konkursu miała miejsce 4 marca 2018 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uświetnili ją swoją obecnością m.in. wiceminister edukacji narodowej p. Maciej Kopeć, wybitny historyk i autor podręczników prof. Stanisław Roszak oraz wiceprezes PTH p. mgr  Zofia T. Kozłowska.  Oprócz nagród  wręczonych przez znakomitych przedstawicieli nauki Marysia uzyskała tytuł finalisty, co upoważnia ją do zwolnienia z egzaminu gimnazjalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie.
Nie jest to  jedyne osiągnięcie uczennicy. Posiada ona tytuł finalistki wojewódzkiego konkursu historycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a w kwietniu weźmie udział w  finale wojewódzkiego konkursu historyczno – religijnego „Rola Narodu i Kościoła w odzyskaniu niepodległości”. Uczennicę do wszystkich konkursów przygotowuje p. Izabela Pędziwiatr – nauczyciel historii.