W dniu 24 kwietnia 2018 roku odbył się Finał Konkursu Historyczno-Religijnego “Rola Narodu i Kościoła w odzyskaniu Niepodległości”. Konkurs został  podzielony na dwie części:
Pierwsza część  pisemna odbyła  się w pracowni komputerowej Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Wychowania Fizycznego. Druga część  ustna, do której przystąpiło 10 uczestników z najlepszymi wynikami z eliminacji pisemnych miała miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Do drugiego etapu ustnego zakwalifikowała się nasza uczennica Marysia Żaczek z klasy III c gimnazjum, która reprezentowała naszą diecezję.
Uczniowie zakwalifikowani do etapu ustnego otrzymali tytuł laureata konkursu.
W konkursie uczestniczyli uczniowie gimnazjum z diecezji rzeszowskiej, przemyskiej, sandomierskiej, tarnowskiej i zamojsko-lubaczowskiej z obszarów wchodzących w skład województwa podkarpackiego.
Głównym celem konkursu było zwiększenie świadomości uczniów i nauczycieli na temat roli Kościoła w jednoczeniu Polaków na drodze do odzyskania niepodległości. Organizatorami konkursu było Podkarpackie Centrum Edukacji Narodowej i Stowarzyszenie Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Całość uroczystości uświetnił występ chóru z Zespołu Szkół w Jasionce.

Marysia wywalczyła III miejsce zostając Laureatem Konkursu. W nagrodę pojedzie do Brukseli.

 Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Izabela Pędziwiatr.