23 lutego 2018 r. odbył się w Tarnobrzegu diecezjalny finał Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Religijnego „Rola Narodu i Kościoła w odzyskaniu niepodległości”. Organizatorami konkursu są: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Patronat honorowy sprawują m. in. ks. arcybiskup Adam Szal, marszałek Władysław Ortyl, europoseł Tomasz Poręba, poseł Krystyna Wróblewska, wojewoda Ewa Leniart, kurator Małgorzata Rauch i inni.

W tym etapie nasze gimnazjum reprezentowało  4 uczniów na 20 zakwalifikowanych z diecezji sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej. Byli to: Adam Barnaś, Martyna Drozd, Gabriela Kopała i Maria Żaczek z kl. III c/G. Znakomicie wypadła Maria Żaczek, która uzyskała największą liczbę punktów i zakwalifikowała się do finału międzydiecezjalnego, który odbędzie się 24 kwietnia w Rzeszowie. Uczniów do konkursu przygotowała p. Izabela Pędziwiatr.