W dniu 17 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej  w Grębowie ze Strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Tematem przewodnim było uświadomienie uczniom i nauczycielom o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i pożarami. Takie spotkanie odbyło się również w Szkole Filialnej w Zapoledniku. Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu  i zagrożenia pożarowego jest niska. Według tych badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników. Czujka tlenku węgla ratuje życie.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

  • ich nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.