Kolejny raz rusza Czytaj PL – akcja promująca czytelnictwo. Nasza szkoła zgłosiła udział w akcji i otrzymała plakaty promocyjne, z których można uzyskać darmowy dostęp do  e-booków i audiobooków. Plakaty znajdują sie na drzwiach biblioteki, wejściu głównym szkoły oraz  w Gminnym Centrum Kultury.  Tegorocznej edycji Czytaj PL po raz kolejny towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej w promocję czytelnictwa zaangażowano uczniów, a plakaty dające dostęp do bestsellerów pojawią się w tysiącu szkół średnich! Akcja Czytaj PL opiera się na dwóch prostych zasadach. Po pierwsze, aby zachęcić do czytania, nie wystarczy o nim mówić, trzeba udowodnić, że każdy może znaleźć książkę dla siebie. Dlatego nie chodzi tylko o ułatwienie dostępu do książek, ale należy dobrać lektury dostosowane do upodobań konkretnych odbiorców oraz umożliwić im wygodne czytanie. Większość z nas korzysta ze smartfonów czy tabletów, dlatego organizatorzy akcji otwierają dostęp do publikacji za pomocą tych urządzeń. Wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Po drugie, ludzie czytają książki, kiedy wiedzą, że ich znajomi też po nie sięgają. Od lat potwierdzają to raporty Biblioteki Narodowej. Dlatego każdy, kto weźmie udział w akcji Czytaj PL, może zaprosić do niej kolejne 5 osób, by i one mogły cieszyć się doskonałą lekturą. Tak jak w ubiegłym roku kampanię Czytaj PL uzupełnia akcja „Upoluj swoją książkę”, dzięki której uczniowie mogą wypożyczyć książkę podczas pięciominutowej przerwy na korytarzu szkolnym – wystarczą do tego smartfon i aplikacja. Akcja Czytaj PL trwa  do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony m.in. na każdym plakacie, aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków. Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl.

Lista dostępnych książek:

„Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski

 „Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman 

„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz 

„Okrutny książę” – Holly Black 

„Historia bez cenzury ” – Wojciech Drewniak

„Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski

„Patolodzy. Panie Doktorze czy to rak!” – Paulina Łopatniuk

„Skaza” – Robert Małecki

„Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz

„Mit Motywacji” – Jeff Haden

„Chrobot” – Tomasz Michniewicz

„Nikt nie idzie” – Jakub Małecki